İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Hyalüronik Asit Faydaları Nelerdir?

Hyalüronik asit , gözler, cilt dokusu ve eklemler de dahil olmak üzere vücutta doğal olarak bulunan bir maddedir.  Bilim adamları ayrıca bir laboratuarda bakterilerden de yapabilirler. Bu laboratuvar yapımı sürüm, çeşitli vücut işlevlerinde yardımcı olabilir. Hyalüronik asit faydaları nelerdir? Sorusu da bu anlamda sıklıkla araştırılmaktadır. Eklemler, cilt ve kemikler gibi birçok yerde faydasını görebiliriz. Bu noktada öncelikle cilt için faydalarından başlayalım:

-Hyalüronik Asitin Cilt İçin Faydaları

Hyalüronik asit, özellikle son yıllarda popüler bir cilt bakım rutini haline geldi.  Hyalüronik asit jelleri, kremleri ve serumlarının yüzü genel anlamda daha iyi göstermesine yardımcı olduğu bilinmektedir. Ayrıca kırışıklıklar ve yaşlanma gibi belirtiler ile mücadele ettiği de iddia edilmektedir. 

-Hyalüronik Asitin Kemikler ve Eklemler İçin Faydaları

Hyalüronik asit enjeksiyonları, eklemlerde yastık görevi gören süngerimsi malzeme olan kıkırdağın kaybından kaynaklanan diz osteoartritine de yardımcı olabilir. Doktorunuz ağrıyı hafifletmek için hyalüronik asit enjeksiyonları veya jel enjeksiyonları önerebilir. Ancak faydalar 6 aydan bir yıla kadar sürebilir. Bu tedavi, hafif ila orta dereceli osteoporozunuz varsa en iyi sonucu verir.

Hyalüronik Asit Nedir?

Hyalüronan olarak bilinen hyalüronik asit, vücut tarafından doğal olarak üretilebilen berrak ve yapışkan bir maddedir. En çok bağ dokusunda ve gözlerde bulunmaktadır. Ana işlevi suyu tutmaktır. Bu, dokuları nemli tutmak için çok önemlidir. Topikal serumlarda hatta göz damlalarında ve enjeksiyonda da kullanılmaktadır.

Hyalüronik asit desteği cildin daha esnek görünmesi ve hissetmesine yardımcı olmaktadır. Vücuttaki hyalüronik asidin yarısına yakını cildinizde bulunmaktadır. Ve burada da nemi tutmaya yardımcı olmak amacı ile suya bağlanır. Bununla birlikte, bazı unsurlar, vücuttaki bu maddenin eksik olmasına neden olabilmektedir. Doğal yaşlanma süreci ve güneşin sebep olduğu ultraviyole radyasyon, tütün ve kirlilik gibi unsurlara maruz kalmak, Hyalüronik asidin ciltteki miktarlarını önemli ölçüde azaltabilmektedir. 

Hyalüronik asit desteği almak, vücuda cildinize dahil etmesi için ekstra dozlar vermektedir. Bu destek ise söz konusu düşüşü oldukça iyi şekilde önleyebilmektedir. En az bir ay boyunca ve günde 120-240 mg oranlarında dozların, yetişkinlerde cildin nemini önemli miktarda artırdığı ve kuru cilt, gerginlik hissini azalttığı gösterilmiştir.

Reflü ve Gözler İçin Hyalüronik Asitin Potansiyel Faydaları Nelerdir?

Reflü , mide asidinin yemek borunuza akmasıdır. GÖRH’nin (gastroözofageal reflü hastalığı) bir belirtisidir. Araştırmalar, hyalüronik asidin yemek borusundaki mide asidinden kaynaklanan hasarları giderebileceğini göstermektedir.  Ve daha hızlı bir iyileşme sürecinin teşvik edileceğini ortaya koymaktadır.

Hyalüronik asitin oldukça çeşitli kullanım alanları bulunmaktadır. Ve pek çok kişi de bunu ek olarak almaktadır. 

-Hyalüronik Asitin Gözler İçin Faydaları

Hyalüronik asit bazı göz ameliyatlarında kullanım için onaylanmıştır. Enflamasyonu azaltabilir ve ameliyattan iyileşmeyi hızlandırabilir. Ayrıca kuru gözleri olan insanlara da yardımcı olabilir. Göz damlası veya kontakt lenslerde kullanıldığında gözlerinizi nemli tutabilir ve göz sağlığı iyileştirebilir. Hyalüronik asit faydaları nelerdir? Sorusu bu şekilde detaylandırılmıştır. Cilt bakım rutininde vazgeçilmezimiz olduğu gibi, tıp alanında da oldukça fazla kullanılması, birçok kişinin yeni yeni öğrendiği bir bilgidir.

 

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın