İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Saç Dökülmesi Hangi Nedenlere Bağlıdır? 

Saçlarımız birçok faktöre bağlı olarak sürekli bir değişim içerisindedir. Bu değişim bazı durumlarda ise saç dökülmesi, saçın matlaşması ya da güçsüzleşmesi gibi olumsuz olarak gerçekleşebilir. Saçların olumsuz durumlardan etkilenmesini önlemek ne yazık ki mümkün değildir. Ancak aldığı hasarı en aza indirerek saçı olumsuz koşullara hazırlamak ve düzenli bakımla saçlarımızı güçlendirmek bizim elimizdedir. 

Saç dökülmesi için net ve tek bir nedenden bahsetmek çoğu zaman mümkün değildir. Genetik faktörler, stres ve depresyon, hormonal değişiklikler ya da vitamin eksikliği gibi pek çok neden saç dökülmesinin sebepleri arasında gösterilebilir. Hamilelik, stres, doğum ve yaşın ilerlemesi ise saç dökülmesinin en yaygın nedenleri arasındadır. 

Saç Dökülmesinin Nedeni Nasıl Belirlenir?

Dönemsel olarak artan saç dökülmelerinin önüne geçerek saçın sağlığını koruyabilmek için ilk olarak doğru neden belirlenmelidir. Saçın dökülmesinin arttığı dönemlerde meydana gelen olağandışı durumları değerlendirmek bu aşamada atılabilecek adımlardan birisidir. Örneğin yetersiz ve dengesiz beslendiğimiz bir dönemde saç dökülmesinde artış görülüyorsa, bu bedenimizin bize daha kaliteli beslenme için yaptığı bir uyarı olarak görülebilir. 

Saç dökülmesini azaltmak için saçın sorununu ve ihtiyaçlarını iyi bir şekilde belirlemek gerekmektedir. Bu süreçte bir uzman doktordan yardım almak, gerekli vitamin ve kan değerlerinin kontrolünü yaptırmak gerekir. İhtiyaç ve problemlere göre saç dökülmesini önlemek için içten ve dıştan tedavi yöntemlerine başvurmak gerekebilir. 

Saç dökülmesini uzun vadede azaltmanın bir diğer önemli noktası ise doğru bir rutin oluşturmaktır. Saç tipinize uygun olarak belirlediğiniz şampuanı, saç bakım ürünlerini ve saç maskelerini düzenli bir şekilde uygulamak oldukça önemlidir. Bir rutin halinde devam etmeyen tedaviler, uzun vadede saç dökülmesinin geri dönmesine neden olabilmektedir. 

Saç Dökülmesini Azaltmak İçin Neler Yapılmalı?

Saç dökülmesinin önüne geçebilmek için vücudunuzun besinlerden sağlayamadığı ve eksiklik yaşadığı vitaminleri, bir uzman kontrolünde alarak bedeninizi içten destekleyebilirsiniz. Özellikle saç köklerini besleyen E vitamini ve pek çok kişinin eksiklik yaşadığı B vitamini tercih edebileceğiniz vitamin destekleri arasında gösterilebilir. 

Protein, saç sağlığını destekleyen ve vücudumuzun vazgeçilmez yapıtaşlarından birisidir. Günlük hayatta alışık olduğumuz karbonhidrat odaklı beslenme yerine protein açısından zengin bir beslenme tercih ederek saçlarımızın ve hatta cildimizin daha sağlıklı olmasına yardım edebiliriz. Tıpkı protein gibi, vücudumuzun yakıtı olan suyu düzenli ve bol miktarda tüketmek de oldukça önemlidir. Neme doymamış vücut ve nihayetinde nemsiz bir saçın dökülmelere hazır olduğunu söyleyebiliriz. 

Saçlara nazik davranmak, ıslakken taramamak ya da toplamamak da saç dökülmesini önlemek açısından oldukça önemlidir. Saçları yüksek ısılı işlemlerden koruyarak doğal nemini ve şeklini korumasına izin vermek saç sağlığı açısından oldukça önemlidir. Saç köklerini ve saç tellerini dıştan desteklemek ve neme doymasına yardımcı olmak için ayrıca doğal yağlardan destek alabilirsiniz. Özellikle badem, argan ve hint yağının saça olan olumlu etkilerinden faydalanmak ve düzenli bir şekilde maske olarak uygulamak saç için tavsiye edilen yöntemlerden birisidir. ,

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın