İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Geçirgen Renkler Nelerdir? 

Işık ve Şeffaflık Nedir?

Işık hızı ve ışın kavramlarını pek çoğumuz hayatımızda mutlaka duymuşuzdur. Işığın tam olarak nasıl bir şey olabileceği ve en somut haliyle nasıl ifade edilebileceği konusunda bir fikir birliğine varmamız gerekirse, ışığın asla durmayan ancak absorbe edilebilen yapıda olduğunu söyleyebiliriz. Işık, hiçbir zaman durağan hale gelmediği için sürekli hareket halindedir ve hız ile ışın kavramları da bu özelliklerinden dolayı karşımıza çıkmaktadır. 

Hareket halinde olan ışık, ışın olarak adlandırılır ve maddelerde ışınla olan etkileşimleri açısından üçe ayrılır. Işığı kendi içerisinden bir miktar geçiren maddeler yarı şeffaf maddelerdir. Işığı üzerine aldığı gibi karşı tarafa geçiren, ışıkta herhangi bir kayba sebep olmayan maddeler ise şeffaf maddeler olarak adlandırılır. Üzerine vuran ışığı karşı tarafa hiç geçirmeden tamamını emen maddeler ise mat olarak karşımıza çıkmaktadır. 

Geçirgen Renkler Nelerdir? 

Renklerin, ışığın ve maddelerin modada önemli bir ifade yöntemi olduğunu düşünürsek geçirgen renklerin de bu açıdan anlaşılması gerekli bir ifade olduğu konusunda hemfikir olabiliriz. Geçirgen renkler, üzerine aldıkları ışığı tamamen karşı tarafa geçirmeyen renklerdir. Yukarıdaki tanımda söylediğimiz şeffaf ifadesini bir açıdan karşılasalar da tam olarak doğru bir ifade olmadığını söyleyebiliriz. 

Işınlar ve renkler açısından yukarıdaki tanımları tekrar incelemek gerekirse ışığı içerisinden kolayca geçiren renklere transparan yani geçirgen renkler diyebiliriz. Işığın üzerinden geçmesine izin vermeyen ve tamamını yansıtan renklere ise opak renkler denilmektedir. Bu tür renklerin tonlarından çok ifade ediliş biçimlerine dikkat çekmek gerekir. Raq sienna ya da permanent rose renkleri geçirgen ifadelerinde bu duruma örnek olarak gösterilebilir. 

Geçirgen Renklerin Modadaki İfadesi Nasıldır? 

Geçirgen renkler, renklerin var olduğu her alanda olduğu gibi moda dünyasında da karşımıza çıkmaktadır. Geçirgen renkler, birleştikleri geçirgen kumaşlarla bütünleştiklerinde cesur ve romantik ifadelerin somut bir stili olarak moda dünyasında kullanılmaktadırlar. Özellikle iç giyim, ev giyimi ya da gecelik gibi moda sektörünün önemli bir parçasında geçirgen ifadelerin güçlü gösterimlerinden faydalanıldığını söyleyebiliriz. Bu geçirgen renkler çeşitli dantel ve kadife detaylarla süslenerek kadın giyim sektörünün temel taşındaki cesur ifadeyi beslerler ve zamansız bir ifadenin yaratılmasına yardımcı olurlar. 

Geçirgen renkleri daha çok tül, dantel gibi şeffaf ifadeleri destekleyen kumaş tipleriyle kullanırken görürüz. Renklerin modadaki en güçlü ifadelerinden biri olan bu renk türü kendine ait olan ifade tarzı ve kullanımıyla cesur tasarımların temelindeki romantik fikirleri destekleyen ana temellerden birisidir. 

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın