İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Polyester Kumaş Yazlık Mı Kışlık Mı?

Polyester kumaş; giyim ürünlerinde oldukça sık tercih edilen bir kumaş cinsidir. Bu nedenle hemen her mevsim giymek isteyenler, kolay kullanımı sayesinde oldukça fazladır. Bu da akla polyester kumaş yazlık mı kışlık mı? Sorusunu getirir. En yüksek verimi alabilmek adına bu kumaştan yapılan parçalar, doğru şekilde kullanılmalıdır. Polyester kış için yeterince sıcak mı? Sorusuna evet yanıtını verebiliriz. Polyester soğuk kış ve sonbahar ayları için yeterince sıcaktır. Doğal lifler gibi nefes almaz, böylece vücut ısınız daha fazla korunur ve sizi sıcak tutar. Kar günlerinin yanı sıra 0 derece altına düşen günler için sıklıkla seçilen bir kumaş malzemesidir.

Polyester kumaş yazlık mı kışlık mı? Polyester kumaş uyumak için iyi bir tercih mi gibi soruların yanıtlarını, ilgili başlıklarda bulabilirsiniz. Kısaca değinmek gerekir ise polyester sıcak uyuyabilmek için en ideal tercihler arasındadır. Vücudun gece boyunca serbest bıraktığı ısıyı hapsedebilir. 

Polyester yaz mevsimi için de uygun bir kumaştır. Bu nedenle hem yaz hem de kış için birçok giyim ürününde tercih edilir. Polyester, terlemeyi deriden uzaklaştıran nem emici kumaşlardır. Bu da yaz için ideal olmasının sebepleri arasında yer alır.

Polyester Kumaş Nedir?

Polyester kumaş nedir? Polyester elyaftan yapılmış ipliklerle dokunmuş sentetik bir kumaştır. Polyester elyaflar kömür, petrol, hava ve su arasındaki kimyasal reaksiyonun ürünüdür. Polyester sadece yenilenemeyen kaynaklardan elde edilmekle kalmaz, fosil yakıtlardan elde edilen ekstraksiyon işlemi yüksek karbon ayak izi ve önemli yan ürünler sağlar. Ürün ömrünün sonuna ulaştıktan sonra, polyester kumaşın parçalanması on yıllar alır.

Bir polyester karışımı, nihai üründe istenen özellikleri oluşturmak için başka bir elyafla karıştırılmış belirli bir oranda polyester elyaf içeren bir kumaştır. Örneğin, pamuk, nefes alabilirlik ve yumuşaklıkta rahatlık sağlamak için polyester elyaf (poli pamuk karışımı olarak bilinir) ile harmanlanır. Muhtemelen giysinizin sol alt dikişinde bulabileceğiniz bakım etiketi, karışımın tam yüzdesini size söyleyecektir. Bu da en uygun yıkama talimatı ile birlikte giysilerinizin çok daha uzun ömürlü olmasına olanak sağlar.

Polyester Kumaşın Özellikleri Nelerdir?

Polyester kumaş son derece dayanıklıdır. Tercih edilme sebepleri arasında bu özelliğin önemi oldukça fazladır. Aynı zamanda Hidrofobik (suya dayanıklı) olduğu için polyester kumaş da çabuk kurur. Ayrıca kırışmaya karşı da dayanıklıdır ve çok ütü isteyen bir kumaş cinsi olmadığını söyleyebiliriz. Kolaylıkla gerilmez veya büzülmez. 

Polyester kumaş, dış mekan giyimi ve spor kıyafetleri için neredeyse ideal bir seçimdir. Kolay yıkanan, ütü istemeyen, çabuk kuruyan, yazın teri emen ve kışın da ısıyı hapseden yapıya sahip olması dolayısıyla çok sevilmektedir. %100 polyester ya da değişen yüzdeler ile karışımlı polyester giyim, özellikle son yıllarda daha populer olmuştur.

Yorumlar kapatıldı.